Maszyny do rynien oferowane przez aktualny rynek cechują się przede wszystkim dobrymi parametrami jakościowymi wytwarzanych produktów oraz wysokim stopniem trwałości wykonania samej maszyny oraz jej bezawaryjności. Ponadto producenci maszyn starają się aby były one łatwe do konserwacji oraz drobnych napraw, których można dokonać po zdjęciu łatwo demontowalnych osłon.

Jedną z najczęściej poszukiwanych oraz co za tym idzie najłatwiej dostępnych na rynku maszyn, jest zawijarka do rynien. Pozwala ona stworzyć rynnę o dowolnej długości w określonym profilowaniu. Zawijarka do blach profiluje rynnę o wielkości uzależnionej od modelu maszyny. Jednocześnie typ wykorzystywanego materiału nie ma znaczenia dla typu maszyny. Prawie każda zawijarka do rynien pracuje na aluminium, stali powlekanej, ocynku, miedzi czy tytancynku.
Zawijarka do rynien – jak jest zbudowana?
Zawijarka do rynien ma budowę walcową, chromowane walce składające się na główną bazę maszyny, napędza, poprzez łańcuchy, silnik elektryczny. W większości maszyny te są zasilane napięciem 400 V. W standardowych opcjach zawijarki wyposażone są w piłę tarczową, odcinająca określony kawałek rynny. Jednak istnieje możliwość zamówienie opcji hydraulicznej, gdzie piła tarczowa zastąpiona jest gilotyną hydrauliczną. Zawijarka do rynny powinna posiadać certyfikat CE pozwalający na jej użytkowanie na trenie państw należących do Unii Europejskiej.
Prosta obsługa urządzenia
Zawijanie rynny na zawijarce jest procesem stosunkowo prostym i możliwym do przeprowadzenia przez szeregowego pracownika. Ułatwiają go dwa tryby pracy: przerywany oraz ciągły. Wykorzystanie takich trybów jest zaletą przy procesie przyuczania nowych, niewykwalifikowanych pracowników.