Rynna ciągła

Rynny w systemie ciągłym stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem nie tylko na rynkach Europy Zachodniej, ale także w Polsce. Rozwiązanie to już od wielu lat z dużymi sukcesami stosują producenci i dekarze ze Stanów Zjednoczonych, a od kilku lat rynny ciągnione stają się głównym produktem kilku polskich firm.

Zalety rynny ciągłej

Swoją popularność rynna ciągła zawdzięcza przede wszystkim bezapelacyjnej szczelności. Żaden inny system rynnowy nie może zagwarantować takiego stopnia szczelności, z uwagi na to, iż łączenia zawsze są najsłabszym punktem każdego systemu orynnowania. Jednocześnie brak spawów czy innych elementów łączących wpływa na polepszenie parametrów trwałości i ogólnej odporności na uszkodzenia, a także warunki atmosferyczne.

ciągła rynna
ciągła rynna

Rynny ciągłe możliwe są do wykonania jedynie przy wykorzystaniu systemów rynnowych metalowych. Wykonuje się je ze stali bądź z aluminium. Systemy rynnowe metalowe już same w sobie są trwałe i odporne na korozję. Ograniczenie możliwości uszkodzeń powłok ochronnych przy montażu łączeń sprawia, iż wskaźniki trwałości dla rynien ciągłych są jeszcze wyższe.

Istotną zaletą rynien ciągnionych jest fakt, iż można je dopasować do wymiarów danego dachu, praktycznie bez strat materiałowych. Maszyna do produkcji metalowych rynien ciągłych umożliwia wyprodukowanie rynny o określonych wymiarach bezpośrednio na placu budowy. Ogranicza to ryzykowny dla powłok rynien, transport i stanowi znaczne obniżenie całościowych kosztów inwestycji.

Rynna ciągła jest nie tylko odporna, ale również bardzo estetyczna. Szeroka paleta dostępnych barw pozwala na idealne dopasowanie odcieni do kolorów wybranych pokryć dachowych oraz do elewacji, parapetów i innych elementów składających się na całokształt wizerunkowy budynku.

Zobacz również: System rynien ciągłych, rury spustowe do rynien.

Przykład